Anna´s všeobecný přehled o Islandu

August 31, 2010 - Reykjavík, Iceland

Yeah, Klára má snad ve všem pravdu. Možná bych ještě dodala ohledně vzhledu lidí a oblékání. Myslela jsem, jak si tu budeme připadat exoticky (naše vzezření-tmavé vlasy, tmavé oči) a tůdle. Reykjavík je multikulturní a barevný nejen co se týče domků=) Je tu opravdu směska cizinců. Ale je pravda, že my z Čech jsme ojedinělí, je nás tu pomálu, a tak se mi jednou při placení kartou (protože tady i blbej croissant zaplatíte kartou) stalo, že se prodavač podivoval nad ČR. Takže jo – vybočujeme z řady a je na nás poznat, že nejsme místní=). Jinak ženy mají čistou světlou pleť, pihy, modro-zelené oči a plavé vlasy. Styl oblečení bych přirovnala k francouzské módě. Joo ty boty slupičky mě taky překvapily, ale samozřejmě je tu i dost lidí, kteří nosí outdoorové věci hlavně místní značky 66° North (něco jako Directalpine u nás). Holky ještě často nosí legíny nebo kalhoty a na tom sukně a šaty a takové ty různě volné svetříky. Ale kolikrát splácaj všelicos– art fashion alá crazy modely hubených modelek, ale najdou se tu i boubelky normálně sportovně oblečené. Kluků jsme zatím moc nepoznaly. Jen ty, kteří s námi sdílejí apartmán - viz Klářin výpis a nový přírůstek v podobě Španělky Merci (konečně taky někdo z jihu=)). Hm a teď mě právě napadá, že nás je nahoře v apartmánu už asi 11?! No ještě, že máme ten svůj krcálek dole v budově, z kterého mj. právě píši. Zpátky ke klukům (věčné téma)…Gunnara asi nikdo nepřekoná…V hudebním klubu Faktorý – náš první indie – rockový koncert místních kapel, bylo dost kluků s dlouhýma plavýma vlasama a úzkýma džínama. V Café rotu zase partička teenagerů s černýma metaláckýma hadrama, řetězama a patkou alá emo styl. Takový ten zlatý střed (co se týče přiměřeného věku i vzhledu) jsem zatím nepoznala. Buď jsou moc mladí, anebo staří zrzaví páni s postaršími elegantními dámami. Takže čekáme, jaké lidi potkáme na univerzitě.

Kultura: Centrum Reykjavíku je vcelku malé, ale stále narážíte na nečekaná zajímavá zákoutí a malebné uličky. Je tu dost významných památek (e.g. Parliament House, The National Museum, Hallgrímskirkja church atd.) a téměř před každou socha nějaké významné osobnosti. Dále celá řada galerií, muzeí – např. Saga Museum, Art Museum, Maritime Museum atd. a různých designových obchůdků mladých umělců, ptž Islanďané jsou nejen dobří hudebníci a jejich historie - vikingská doba sahá až do roku 1000. Z kultury bych se ještě zmínila o filmovém festivalu, tanečním festivalu a hudebním festivalu „Iceland Airwaves“, který chceme navštívit. Lístek nás přijde na cca 2000 Kč v přepočtu, ale nemine nás 5 dní plných hudby (a jeden z nich bude dokonce probíhat na termálním a nejvíce turisty oblíbeném místě – na Modré laguně (Blue lagoon).

Hospody: Navštívili jsme již hud. klub Faktorý, club-bar Zimsen, English pub a chystáme se do klubu Sodoma a také na nějakou taneční párty do největšího vyhlášeného klubu Nasa. Je dobré, že pro studenty a obzvlášť se studentkou ESN (esn.org) kartou, jsou připravena různá lákadla v podobě volných vstupů na akce a levnějšího pití. Každý víkend tu je live music v několika klubech a i přes týden se tu člověk nenudí. Jen tak pro zajímavost: od roku 2007 jsou všechny podniky nekuřácké, takže lidi chodí ven na zahrádky. A což potom kouření marihuany? Zatím nobody and nowhere.

Ceny: Co si budem povídat, ceny za alkohol jsou tu přemrštěné – v přepočtu dáte za jejich místní pivo (Gull nebo Viking) průměrně asi 70 Kč. Zlatá prohibice. Ale pozor, to opravdu nevypadá jako české pivo! Vrchovatě natočené a bez pěny. Takže spíš limonáda? Naštěstí chuť neztratila své kouzlo a není tak špatná. A to nemluvím o cenách v supermarketech za jídlo (nakupujeme v nejlevnějším obchodě zvaném Bónus) a ceny za oblečení – jednou tak drahé než u nás. Jo je to takové zvláštní platit např. to pivo osmi stovkama (samozřejmě islandských korun ISK – Króna). Domnívám se, že kolaps bank se tu na místních lidech musí dosti odrážet.

Jídelníček: Noo…kromě samozřejmě různých ryb jako jsou sledi, tuňáci atd. mají Islanďani ve svém jídelníčku taky oblíbeného roztomilého a pro Island typického ptáčka Papuchalka (Puffin´s menu), velrybu, koně či různé části ovce – největší pochoutkou je asi lamb´s head, ovčí koule apod. – prostě ne-E!E! Taky mi dost chybí náš šumavský či česko-lipský chleba a normální pečivo. V supermarketech mají většinou omezený výběr pečiva nebo přijdete a nezbývá vám nic jiného než si koupit balené, ptž v regálech žádné není. Na druhou stranu mi moc chutná místní sladká pochoutka Skyr – tradiční islandský jogurt. A také jsme ochutnali točenou zmrzlinu (mají tu zmrzku snad na všechny způsoby) and very tasty. Ju a neměla bych zapomenout na jeden významný stánek, kde prodávají speciální hot dogy (prý i Bill Clinton ochutnal) a pravdou je, že u něj bylo pěkně rušno.

Sopky: Je klid. Osídlené centrum se vyznačuje prozatím mírným slunečním počasím a modře vymetenou oblohou. Ne nadarmo se ale říká, že na Islandu se rychle mění počasí a to snad z minuty na minutu. Vyjdu si ven v kratších kalhotách a mikině a za chvíli začne foukat vítr jako sviň a jsem opravdu ráda za své šátky kolem krku.

Výlety a krajina: Lost in Iceland! – nápis na mnoha tričkách v suvenýr shopech – to fakt sedí. Čas se tu sice nezastavil – Island jde ruku v ruce s moderní dobou, ale co mě asi nejvíc na Islandu lákalo, je ta nedotčená panenská krajina a amazing moutains! Stačí se vydat pár kilometrů za Reykjavík a jste u city mountains Mt. Esja. Informační centra pro turisty překypují nabídkami různých výletů – např. pozorování velryb a delfínů a Papuchalků (které jsme bohužel nestihly, ptž odlétají na moře v půlce srpna=/) rafty, jízdu na koních, jednodenní i vícedenní tůry, výlet k jezeru Mývatn či do národního parku Skaftafell, výlety lodí, busem i na kole, výlety k ledovcům i monumentálním vodopádům, návštěva sousedního Grónska či Norska, ice climbing, superjeep tours, jízda sněžními skútry, návštěvu Viking Village či okolí dalšího velkého města – hlavního města Severu Akureyi atd. atd. Je opravdu z čeho vybírat a my řadu z těchto atrakcí míníme absolvovat=)

Islandština: Je to taková hatmatilka s divnýma písmenkama a hlavně ten přízvuk je really different than English a další jazyky. Některá písmena jakoby polykají, některá jsou podobná němčině. Ale nejsme v Rusku. Každý Islanďan umí téměř plynule anglicky. Se základy islandštiny se setkáme ve škole, ptž jsme si zapsaly předmět Vocabulary I – course in English pro erasmové studenty. Také nás čeká předmět Icelnadic culture a možná kurz Introduction to Iceland.

Škola: Hlavní budova je situovaná kousek od centra – kousek od našeho bydlení (hlavně až se přestěhujeme do House of the Spirits – www.houseofspirits101.com). Je moderně zařízená, vedle v budově je Háma (něco jako česká menza), knihovna, kino atd. Je to vlastně celý komplex budov. Zítra (tj. 30.8. 2010) nám začíná orientační meeting (tedy první den školy), kde se seznámíme s našimi předměty, s jednotlivými fakultami, zjistíme svůj rozvrh, najdeme svého buddyho (člověka, který nám bude k dispozici, když budeme potřebovat něco vysvětlit či najít a zařídit), dostaneme studentskou ESN (esn.org) kartu, získáme přístup do univerzitního systému Ugla, dostaneme se na univerzitní e-mail a hlavně dozařídíme registrační papíry, ptž první, co jsme museli udělat bylo, jít se přihlásit na citizen register…

To je ode mě prozatím vše (joky z cesty a další zajímavosti doplníme později až zas bude čas=)) Ju a omlouvám se za možné překlepy, gramatiku a výmysly=D

Ann

Pozn: orientační meeting byl opravdu funny

Pictures

IMG_0400
IMG_0402
IMG_0405
IMG_0414
 
 

1 Comment

Brašule:
September 4, 2010
Čau ségra, ta cena piva je v porovnání s Finskem relativně únosná. A jak tak čtu, pečivo v podobném rozsahu jako ve Finsku :)Taky mně chyběl klasický český chléb, většinou jsme tam jedli krájené bílé pečivo (něco mezi chlebem a houskou co se týče těsta). První článek pěkný, čtivý, ale doporučuju omezit ty anglické vsuvky, mohou to číst i lidé, kteří nedají anglicky ani ránu. See ya
Fuzzy Travel · Next »
Create blog · Login