Zvláštnosti Islandu - Co jsme stačily postřehnout

September 19, 2010 - Reykjavík, Iceland

 

Body – náš názor – popř. náš úsudek:

- Už jste zažili přestávky v kině? Netvrdíme, že neexistují, ale po ani ne 60 minutách? = dobrý reklamní tah, který donutí lidi si jít koupit něco dobrého na zub.

- Jestli nechcete na párty platit vstup, dorazte až po 23h! Proč? Islanďané jsou noční ptáci a co se týče placení na akce, mají to opačně.

- Už jste si někdy připadali jako v americkém filmu? My ano. Důvod? Stát půlhodinovou frontu, abychom se dostali do klubu, známe jen z televize.

- Poštěstilo se nám sehnat aspoň občasnou brigádu v podobě uklízení pokojů v apartmánu. Ale nejenže někteří Islanďané neřeší mytí podlahy a chodí v botech, mezi další speciality patří nechávání zbytků jídel (a to kolikrát ani neotevřených) po svém vystěhování. = týden jsme nemuseli nakupovat, protože jsme vyžili z toho, co tzv. dům dal:)

- Že na Islandu mají krizi? Ano, islandská koruna rapidně stoupla. Ale nikdo nám nevymluví to, že tu lidé mají drahá a velká auta – jeepy apod. A to nemluvě o tom, že si oblíbili značku elektroniky Apple – na Univerzitě nenajdete jiný počítač.

- Musíme pochválit Islanďany za dobré značení ulic (nehledáte na baráku jako u nás, ale na každé křižovatce najdete jasné ukazatele), zatím jsme se ještě neztratily. pozn.: I dlouhá hlavní ulice Langavégur dělící se na další dvě.

- Máte rádi houby, anebo je rádi sbíráte? Nemusíte pro ně do lesa. V Reykjavíku rostou křemeňáky přímo u cesty mezi kamínkama pod malýma stromkama! I na žlutý vlčí mák jsme narazily.

- Že je v Čechách po dešti žížal jak hub? Na Islandu vám nezkříží ulici ani jedna.

- Určitě jste zažili situaci, když se ve škole (i mimo školu) rozdává něco zadarmo. Lidi se div nepomlátí. U nás ve škole leží balíky s diářema ad. věcma a Islanďané dělají, jak když je to u nich na denním pořádku.

- Když na Islandu začne pršet, děti ve školce si hrají na hřišti v mikinách a vůbec jim to nevadí. To se přeci vsákne, ne? Jen u nás není ani noha a lidé jsou naštvaní, že zase zmokly. = Islanďané jsou na proměnlivé počasí zvyklí. Téměř s ničím si nelámají hlavu. Pozn.: Nechceme tím urazit české děti a říkat, že si neumějí hrát nebo jsou hrozní cimprlichové :)

- Islanďané mají svůj styl oblékání a vzhledu. Boty slupičky, vytahané svetry a jednoduše takový uťáplý, alternativní a ulízlý design. V Čechách narazíte najednou na skupinku punkáčů a hip-hoperů a ani se nad tím nepozastavíte. = Island dodržuje tradice a jednotnost. My jsme národ vyznávačů různých stylů. Pozn. od Ann: Ale to byste museli vidět. Přijdu si takhle na hodinu street dancu a vedle mě na jedné straně tancuje týpek v úzkých džínách, na druhé straně holka v legínách, bavlněných šatech a balerínách, přede mnou kluk bez bot alá retro a za mnou holka „sprzěnec“:) Pozn2.: Koukali jsme jak blázen na jednoho přírodního kluka – zahraničního studenta – který chodí permanentně bez bot a to v jakémkoli počasí! Jaký že on vyznává styl?

- Mile nás překvapila pítka na vodu v každé budově školy. U nás jsme si takových všimly jen v krytém bazénu.

- Chystáte se do bazénu a přemýšlíte nad tím, co nesmíte kromě plavek zapomenout. Aááá sáček na mokré plavky přeci. Ne! Na Islandu jsme se setkaly s malýma šušičkama na plavky.

- Že Islanďané mají rádi zvířata a žijí v těsném spojení s přírodou? Ano. Ale udivilo nás, že v Reykjavíku má tak málo lidí psy. V Čechách se pomalu bojíte vyjít ven, aby na vás zas nevyjel na nějakém rohu či za plotem další pes. = Po ulicích se občas potulují kočky a usoudily jsme, že Islanďané chovají psy více mimo městská centra. Cedule „Dej přednost kočkám“ nás opravdu pobavila:)

- Chybí nám český chleba:(. Na Islandu je málo pekáren a v obchodech většinou narazíte jen na různé druhy balených housek a tousťáků. Ale když už nějakou pekárnu najdete, stojí za to. Sbíhají se vám sliny nad krásně nazdobeným sladkým pečivem a bagetami.

- Pikantností islandských klubů a hospod jsou unisexové záchody. Jdete hledat toalety a narazíte na dvoje dveře, klasika. Jenže normálně byste mysleli, že jedny jsou pro ženy a druhé pro muže. Ne! Oboje dveře mají ty samé symboly. Pozn.: Zatím jsme se nesetkaly s typickou českou pivnicí a pupkatými pány za pulitry. - Z islandského piva jsme jakožto Češi spíše zklamaní. - Noční život ovládá jak v týdnu tak o víkendech spíše mladší generace.

- Islandské babičky si udržují pěkný vzhled i ve svém „starobním“ věku. Zatím jsme narazily jen na jednu typicky českou babičku ve starých hadrech a šátku kolem hlavy. = Víme, že i u nás se najdou elegantní postarší dámy.

 

 

No tak já bych to teda taky doplnila...

- Zvláštní mi teda přišlo placení v autobuse. Hodíte hrstku peněz do plastového boxu a nikdo neřeší, jestli jste tam hodili správnou částku.

- V žádných barech, klubech, hospodách se nekouří!

- To už tu možná někde bylo, takže možná ještě jednou: Všechno a všude se dá platit kartou..platila jsem tim i jedny žvejkačky. PIN nechtěj, občas podpis,občas ani to ne...fakt nevim, jak to funguje.

- V roce 1924 se rozhodli vyškrtnout "Z" z abecedy. Takže nemaj Z:)

- Toho podivnýho ultrapřírodního týpka bez bot jsem sledovala v jednom klubu, jak tančí na Britney Spears, tak nevim teda...

- Příjmení Islanďanů se skládá ze jména otce (většinou) nebo matky plus jestli jste syn nebo dcera..takže já jsem tady taková Klára Hubertsdóttir:) Příjmení tu není moc důležitý, takže veškerý řazení podle abecedy se řídí křestním jménem.

- Kafe je tu lidskou pohonou hmotou. Všichni pořád pijou kafe, učitelé kvůli kafi dělaj přestávky, v bufetu prodávaj kávové pernamentky...

- Tenhle tejden, když jsme při grilování klepali kosu, jsme objevli vanu s nasázenejma jahodama...jedna byla zralá, další zelený a spoustu květů. Já nevim, možná to neni až tak divný, ale to byste tu museli bejt...

- Je tu velmi nízká kriminalita! Na celym Islandu se stane v průměru ročně jedna vražda.

- Na silnicích tu za rok zemřou průměrně 4 lidi.

- Pařby jsou tu teda slušný. Chodí to tak, že si všichni nakoupěj alkohol, opijou se doma a pak teprv vyrážej do barů..v deset je ještě všude prázdno! V sobotu ráno jsem šla do pekárny pro chleba a centrum vypadalo jak po mělnickym vinobraní - bordel, kelímky, rozbitý sklo, zbytky jídla (i natrávenýho) a smrad! Za půl hodiny ale bylo uklizeno...prostě normální sobotní ráno po normálním pátečním večeru.

- Teplá voda smrdí.


Pictures

IMG_0431
IMG_0432
IMG_0437
IMG_0439
 
 
Fuzzy Travel · Next »
Create blog · Login