Round around Iceland!

October 25, 2010 - Reykjavík, Iceland

Daly jsme to!

Jak z většina z vás asi ví, přijela za námi na deset dní Eva s Adélou, takže jsme jim daly den oddechu a pak jsme hned vyrazily na cestu kolem Islandu. Půjčily jsme si auto (Mitsubishi Pajero 4x4 - automat) a bylo nás šest (holek). V řízení jsme se střídaly já a Eva a jelikož jsme na tohle auto nebyly ani jedna zvyklá, občas jsme měly malinkatý problém s hledáním spojky a identifikací pedálů. J Jinak bylo auto naprosto v pohodě, když nepočítáme minimum místa, nesvítící světlo, problém se zamykáním, nezvyklým „plaváním“ na silnici, upadlou SPZkou, věčně chrčícím rádiem a pár dalšími drobnostmi:))

 

První den (neděle 17.) jsme teda vyrazily z Reykjavíku po Rd1 směr Akureyri. Po cestě jsme stihly několik hot dogů, poloostrov Vatnsnes, kde je největší kolonie tuleňů, ale nějak tam…nebyla. Dále drnový skanzen Glaumbaer, kde už měli pro změnu zavřeno a za tmy jsme dorazily do Akureyri, do hostelu, kterej nás úžasně překvapil nízkou cenou a velkým komfortem.

Druhý den jsme si dopoledne prohlídly Akureyri, nakoupily jídlo a vyrazily na cestu. První zastávkou byl kaskádovitý vodopád Godafoss (údajně jeden z nejkrásnějších na Islandu - já nevim, píšou to snad u každýho) a pak krásný jezero Mývatn (já nevim, přišlo mi celkem „normální“)..zajímavější bylo jeho okolí – pseudokrátery, lávové pole Dimmuborgir (znáte tu stejnojmennou metalovou kapelu?), geotermální pole Hverir a další. To už jsme vlastně měly i poprašek sněhu, což umocnilo náš noční zážitek z „Blue lagoon severu“. Venku bylo mínus 6, tma, sníh a my se koupaly pod širým nebem ve čtyřicetistupňové vodě. Nádhera! Ubytovaný jsme tentokrát byly v Reykholtu, bylo to trochu dražší, méně luxusnější, ale taky fajn.:)

Třetí den nás po ránu překvapilo množství sněhu a krásný počasí. Naskládaly jsme se do našeho úžasnýho auta a vydaly se k sopce Krafla. Byly jsme po delší době asi jediní, jak bylo vidět na neporušeným sněhu (cca 20cm?) Obešly jsme jeden z jejích kráterů, zatímco Sarah se zlomenou rukou a Merci s botama jak do divadla, seděly v autě. Pak jsme se vydaly do národního parku Jokulsárgljúfur, kde je spoustu zajímavejch a úžasnejch věcí. Ale! Ta zajímavější cesta byla nebezpečná a ta druhá - nudná a dlouhá, všude spousta sněhu, žádná civilizace. Asi nejzajímavější věcí v téhle oblasti je vodopád (zase) Dettifoss, takže jsme ho samozřejmě chtěly vidět.:) No…viděly jsme ho tak napůl. Když jsme se k němu konečně dostaly (po hodině otravný cesty), byla taková chumelenice a zima, že to Sarah a Mercedes po pár metrech brodění opět vzdaly a my ho viděly opravdu mlhavě…pak jsme byly tak zmrzlý a mokrý, že jsme zase jely zpátky…ale dobrá, byly jsme u vodopádu s největším průtokem na světě! Pak už následovala cesta do pěkného (kouzelného?) městečka Seydisfjordur (ležící v zálivu mezi fjordy) abychom zde strávily další noc. Než jsme našly náš hostel, zažily jsme si i „trochu“ adrenalinu na namrzlejch silnicích „z kopce do kopce bez svodidel díra dolů“. Když jsme konečně našly, co jsme hledaly, vypadalo to krásně – útulno, teplo, dřevo, hodná paní – ale pak po nás hodná paní chtěla moc peněz, tak jsme musely smlouvat a ještě nás poslala „bydlet“ do jejich přidružené budovy, což byla bývalá nemocnice, takže neútulno, zima, lino a nějaká šilhající holka. Ale co! Šly jsme s holkama (Merci a Sarah zůstaly doma) najít nějakou otevřenou hospůdku. Našly jsme něco v tom směru, ale pivo bylo ve flašce, malý a za 750ISK!!! To je 120 Kč! To je hnus, velebnosti.

Čtvrtý a poslední den nás čekalo 800 kilometrů, takže jsme toho moc prohlídnout nestihly...znova ledovcová laguna, v NP Skaftafell ledovcový splaz a opět drnové domky, tentokrát za světla a zevnitř:) Domů jsme dorazily po deváté hodině a tachometr ukazoval něco okolo 1700 km.

 

Není to ukázková práce, moc jsem se s tím neto, není čas, tak to tak prosím berte:) Fotky dodáme, doufám, co nejdřív…

Klára


Pictures

IMG_0882
DSCF1833
DSCF1835
IMG_0885
 
 

4 Comments

joey:
October 25, 2010
Tyjo jak to tady ctu, hned bych tam jela... :) A ty vsechny ty fotky jsou moc pekny, to mate tak dobry fotaky?:) maj uplne nadherny barvy. A klari, co ta noha probuh?
klára:
October 26, 2010
Tady nepotřebuješ dobrej foťák, je to barevný samo!:D
A noha..no dobrý, už má zase svojí původní barvu a skoro i velikost:)
adéla:
October 28, 2010
jak si jmenovala ty problémy s autem, tak si zapomněla, že nám málem uletělá kapota :D
klára:
October 28, 2010
jo, tak to je jeden z těch, na který jsem si nemohla vzpomenout :D
Fuzzy Travel · Next »
Create blog · Login